Hoge grens aansprakelijkheid bij ongeval binnen groep fietsers

De grens voor een schadevergoeding bij een wielrenongeval is hoog. Personen die sportief fietsen in een groep nemen deel aan een sport en spel. In sport en spelsituaties geldt dat er alleen sprake is van aansprakelijkheid als een bepaalde handeling de regels van het spel ver te buiten gaat. De rechter bevestigt in een recente uitspraak dat wielrennen in een groep betekent dat er sprake is van een sport- en spelsituatie. Het aansprakelijk stellen van een fietsgenoot voor een ongeval tijdens een rondje op de racefiets is daarom meestal niet mogelijk.

De aanrijding ontstaat als de groep aan de linkerkant van de weg een fietspad wil oprijden. Één van de fietser schreeuwt ‘Links’. De voorste fietser slaat hierop links af en veroorzaakt een aanrijding. De rechter wijst de schadeclaim af omdat er sprake is van een sport- en spelsituatie:

“Het hof concludeert op grond van het vorenstaande dat ten tijde van het ongeval sprake was van een sportsituatie waarvoor een verhoogde aansprakelijkheidsdrempel geldt.”

Nationaal Keurmerk Letselschade
Lid van het Nationaal Keurmerk Letselschade en de branchevereniging Nederlandse Letselschade Experts

Afspraken over manier van fietsen

De rechter stelt vast dat er sprake is van een sport- en spelsituatie. Onder andere omdat de wielrenners afspraken maakten over de manier van fietsen:

“De deelnemers waren bezig met de wielrensport waarbij zij kort achter elkaar reden waardoor ieder, met uitzondering van degene die op kop reed, een beperkt zicht had op de verkeerssituatie en waarbij zij meer snelheid genereerden door afwisselend op kop te rijden zodat de anderen uit de wind konden rijden. Voorts hadden zij afspraken gemaakt over het geven van commando’s en hoe zij zich als groep op de weg moesten gedragen.”

Overtreding verkeersregel onvoldoende voor aansprakelijkheid wielrenner

De voorste fietser overtrad verkeersregels, maar omdat er sprake is van een sport- en spelsituatie is dit onvoldoende om de aansprakelijkheid vast te stellen:

“Dat [geïntimeerde] zich volgens [appellante] niet aan de verkeersregels van het Reglement verkeersregels en verkeerstekens (RVV) en de Wegenverkeerswet ( WVW) heeft gehouden kan, indien al juist, niet tot het oordeel leiden dat [geïntimeerde] aansprakelijk is voor het ontstaan van het ongeval. De fietsers fietsen weliswaar op de openbare weg en dienden zij zich in beginsel te houden aan de geldende algemene verkeersregels, maar [appellante] en [geïntimeerde] verhielden zich tijdens hun fietstocht ten opzichte van elkaar niet als normale verkeersdeelnemers. Zij fietsen daar als sporters en dienden zich ten opzichte van derden weliswaar te houden aan de algemeen geldende verkeersregels, maar de fietsers hanteerden onderling hun eigen (spel-)regels, waarbij afspraken waren gemaakt over onder meer het om de beurt op kop rijden en het geven van commando’s bij bepaalde verkeerssituaties.”

Slachtoffer moest afslaan verwachten

Het slachtoffer had er na het commando “hier links” volgens de rechter rekening mee moeten houden dat de voorste fietser af zou slaan:

“[appellante] moest er aldus rekening mee houden dat [geïntimeerde] nadat het commando ‘hier links’ was gegeven, naar links af zou slaan. In zoverre geldt hier een verhoogde drempel voor aansprakelijkheid.”

Hoge grens aansprakelijkheid bij ongeval binnen groep fietsers, Gerechtshof 's-Hertogenbosch 2 december 2025, ECLI:NL:GHSHE:2025:3437

Afslaande fietser keek nog om

De voorste fietser zou voor het afslaan nog kort hebben omgekeken. Daarom is er volgens het slachtoffer sprake van een situatie waarin zij wist dat de groep het fietspad op zou rijden. De rechter overweegt dat er maar kort tijd was en dat de fietsers met snelheid reden. Door het commando ‘hier links’ mocht de afslaande fietser er echter rechtvaardig op vertrouwen dat de groep linksaf zou slaan:

“Dat [geïntimeerde] nadat zij linksaf sloeg, heeft gezien dat de groep ook naar links reed, doet niet af aan haar gerechtvaardigde initiële verwachting dat de gehele groep linksaf de Vlasstraat in zou rijden. Daarbij betrekt het hof dat [geïntimeerde] al rijdend, met 25-27 km/uur, diende te beslissen hoe de weg te vervolgen, gelet op het door [persoon A] gegeven commando “hier links”.”

Zijn alle fietsers in een groep onderdeel van een sport- en spelsituatie?

De rechter vindt dat er sprake is van een sport- en spelsituatie. Daarbij is onder andere van belang dat er afspraken zijn gemaakt over de wijze van fietsen. De vraag is in hoeverre deze uitspraak rekening houdt met de overeenkomsten tussen fietsers en fietsers. Ook andere fietsers verplaatsen zich regelmatig in groepen. Is er in dat geval ook sprake van een sport- en spelsituatie als de fietsers afspraken maken over de wijze van fietsen?

Gratis rechtsbijstand en advies bij letselschade

Bel naar 0800 44 55 000, stuur een e-mail naar info@hijink.com of vul het onderstaande contactformulier in.

    Uw naam
    Uw telefoonnummer
    Uw e-mailadres

    Bron: www.rechtspraak.nl Gerechtshof ‘s-Hertogenbosch 2 december 2025, ECLI:NL:GHSHE:2025:3437

    Schrijf u in voor onze nieuwsbrief
    HIJINK Advocaten